Історія

Партія “Справедливість” була заснована 8 квітня 2000 року народним депутатом України Іваном Чижем разом із групою активістів і спочатку отримала назву Всеукраїнське об’єднання лівих “Справедливість”. Партія проголосила, що сповідує соціал-демократичну ідеологію і є партією лівоцентристського спрямування. Партія опирається, в першу чергу, на людей найманої праці, дрібних і середніх підприємців, середній клас. Основним своїм завданням партія визначила побудову справедливого суспільства. Символом партії став факел, який освітлював шлях до справедливості, свободи і рівності можливостей. Пізніше партійці зупинились лише на короткій назві – “Справедливість”.

Активну участь у будівництві і розвитку партії брали видатні постаті української культури і духовності, зокрема, головний редактор журналу «Дніпро», заслужений діяч мистецтва України, поет Микола Луків, письменник, лауреат Національної премії Т.Г. Шевченка Олександр Сизоненко, народний артист України, композитор і співак Микола Мозговий, народний артист України Валерій Маренич та багато інших. Совістю партії «Справедливість» був лідер Харківської обласної організації журналіст Василь Климентьєв, який віддав своє життя у боротьбі з криміналітетом у погонах.

З листопада 2000 року виходила газета партії «Народна справедливість». У найскрутніші часи партія підтримала видання одного з найстаріших і авторитетних художніх і суспільно-політичних журналів України «Дніпро», увійшовши до складу його засновників.

У 2003 році партія заснувала найвищу відзнаку – «Сподвижник справедливості», якою було відзначено Митрополита Київського і всієї України предстоятеля Української православної церкви Володимира, видатного поета, лауреата національної премії Т.Г. Шевченка Бориса Олійника і багато інших.

У 2009 році партію очолив Станіслав Ніколаєнко, були оновлені всі керівні ланки партії. Восени 2010 року партія взяла участь у місцевих виборах і висунула партійні списки кандидатів у депутати всіх обласних рад, увійшовши до числа 15 партій України, які брали участь у виборах у всіх областях. За даними ЦВК 113 кандидатів, яких висувала партія, були обрані депутатами різних рівнів. У тому числі 4 справедливця стали депутатами обласних рад. По одному мандату партія отримала в міських радах обласних центрів – Миколаєві та Одесі. За різними оцінками партія отримала підтримку близько 82 тисяч виборців по всій країні.

Проаналізувавши результати місцевих виборів і дійшовши до висновку, що виборці губляться в своєму виборі, оскільки у виборчому бюлетені присутні кілька партій схожої ідеології, партія поставила за мету об’єднати зусилля всіх лівоцентристських сил. 2010-2011 рік був присвячений виробленню принципів об’єднання та пошуку союзників. Ще в кінці 2010 року була створена коаліція “Українська демократична Лівиця” на базі чотирьох партій.

Восени 2011 року до перемовин щодо об’єднання приєдналися ще 8 партій і вже наприкінці грудня пройшов об’єднавчий з’їзд, на якому було прийнято рішення створити об’єднану партію “Об’єднані ліві і селяни” на базі партії “Справедливість”. До об’єднаної партії також увійшли чотири політичні сили - “Народна влада”, “Всеукраїнський патріотичний союз”, “Українська селянська демократична партія” та “Партія відродження села”. Після завершення об’єднавчого процесу партія повернула назву «Справедливість».

Вже зі зміненим брендом партія “Об’єднані ліві і селяни” провела парламентську виборчу кампанію 2012 року. Однак, через недемократичність виборчого законодавства та адміністративний тиск партія взяла участь у виборах, висунувши кандидатів лише у мажоритарних округах.

З часів Євромайдану у листопаді 2013 року “Справедливість” виявилась єдиною з посеред лівих і лівоцентристських партій, яка стала на захист державності, виступила проти корупції та несправедливості пліч-о-пліч з іншими партнерами по демократичному табору. Зокрема, партія:
- підтримала і бере активну участь у євроінтеграційному русі України;
- виступила проти режиму Януковича та від самого початку активно приймала участь у революційних подіях на Майдані, у тому числі під час лютневих розстрілів мітингувальників, намет партії був на Майдані впродовж 97 днів найзапеклішого протистояння;
- засудила дії комуністів та регіоналів по підтримці Януковича та сепаратистів і бойовиків на Сході та Півдні України;
- не визнає анексію Криму Російською Федерацією;
- активно підтримує силові структури в зоні АТО в т.ч. за рахунок збору коштів та допомоги захисникам Батьківщини, котрі повертаються додому.

Сучасними символами партії стали коротка абревіатура партії – «ПС» і троянда, яка є традиційним символом європейських соціал-демократів. Партійний прапор має вигляд триколора – національні кольори синій і жовтий та посеред них – червоний, який символізує рух України до справедливого суспільства.